Themes - Rife Free - en to tr translation catalogue (842 entries)

en: "In lightbox" will load work content dynamically with JavaScript. Cause of that use JavaScripts plugins is very limited in such works. If you need page builder elements, then use normal mode.
tr: "Lightbox ta" iş içeriği javascript ile dinamik olarak yüklenecektir. Bunun sebebi JavaScripts eklentileri bu tarz işlerde çok kısıtlıdır. Sayfa yaratma öğelerine ihtiyacınız olursa, normal modda kullanın.

en: %1$s - Having %2$s less than 30 can hurt the import process. We recommend setting it to at least 60 if possible, even if only for the import process.
tr: %1$s -30 dan daha az olması %2$s içeri veri aktarma sürecini kötü etkileyebilir. Sadece içeri veri aktarma süreci için eğer mümkünse en az 60 a ayarlamanızı öneriyoruz.

en: %1$s - Having memory lower than 96 MB(we recommend 128 MB or more) can produce errors while importing demo data, depending on how many plugins you have active. See: %2$s
tr: Kaç tane aktif eklentiniz olduğuna bağlı olarak, %1$s - 96 MB tan daha düşük bellek (biz 128 BM veya daha fazlasını öneriyoruz) örnek veriyi yüklerken hatalara sebep olabilir. %2$s a bakın.

en: %1$s - We can not determine the true memory limit that is set on your server. It is possible that your server admin blocked manipulating this limit. See: %2$s
tr: %1$s - Sunucunuzda belirlenmiş olan doğru bellek limitini tespit edemiyoruz. Muhtemelen sunucu yöneticiniz bu limiti değiştirmenizi engelliyor. %2$s a bakın.

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. Having version 7 or higher is even better. See: %2$s
tr: %1$s - En düşük PHP 5.6 versiyonunu tavsiye ediyoruz. PHP 7 ve yukarısı çok daha iyi olur. Bakınız: %2$s

en: %1$s - You should be fine with so much memory, however, depending on how many plugins you have active you should change it to 128 MB or more. See: %2$s
tr: %1$s - Kaç adet plugin inizin aktif olduğuna bağlı olarak 128 MB ve daha fazlasına ayarlayabilirsiniz. %2$s a bakın.

en: %1$s installed and activated successfully.
tr: %1$s başarıyla kuruldu ve etkinleştirildi.

en: %1$s installed successfully.
tr: %1$s başarıyla kuruldu.

en: %1$s theme requires at least PHP version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
tr: %1$s teması minimum PHP versiyon %2$s gerektiriyor. Siz %3$s versiyonuna sahipsiniz. Lütfen güncelleyip tekrar deneyiniz.

en: %1$s theme requires at least WordPress version %2$s. You are running version %3$s. Please upgrade and try again.
tr: %1$s teması minimum WordPress versiyon %2$s gerektiriyor. Siz %3$s versiyonuna sahipsiniz. Lütfen güncelleyip tekrar deneyiniz.

en: %1$s users can access our support forum in read mode and check if their issue was not explained or solved there. Read mode is available for anyone :-)
tr: %1$s kullanıcıları destek forumumuza okuma modunda erişebilir ve karşılaştıkları sorunlar burada açıklanmış yada çözülmüş mü kontrol edebilirler. Okuma modu herkese açıktır :-)

en: %d comment | %d comments
tr[0]: %d yorum
tr[1]: %d yorum

en: %s - too low value for this setting might cause problems. Recommended 64MB or more.
tr: %s - bu ayar için çok düşük bir değer soruna yol açabilir. 64 MB ve üstü önerilmekte.

en: %s Import &amp; Info
tr: %s Yükleme&amp; Bilgisi

en: %s or use Site Map below:
tr: %s veya aşağıdaki Site Haritasını kullan

en: 404 page template
tr: 404 sayfası teması

en: <strong>Detailed setting for lightGallery are available in %s.</strong>
tr: <strong>Light Galeri için detaylı ayarları %s da bulabilirsiniz.</strong>

en: <strong>Layout boxed & framed are available in %s.</strong>
tr: <strong>Kutulu ve çerçeveli dış görünümleri %s da bulabilirsiniz.</strong>

en: <strong>Light & dark variants are available in %s.</strong><br />
tr: <strong>Açık& koyu değişkenleri %s de bulabilirsiniz.</strong><br />

en: <strong>More effects are available in %s.</strong><br />
tr: <strong>Daha çok efekt burada mevcut %s.</strong><br />

en: <strong>More variants are available in %s.</strong>
tr: <strong>Başka değişkenleri %s  de bulabilirsiniz.</strong>

en: <strong>On load</strong> is called when the whole site, with all the images, is loaded, which can take a lot of time on heavier sites, and even more time on mobile devices. Also,  it can sometimes hang and never hide the preloader, when there is a problem with some resource. <br /><strong>On DOM ready</strong> is called when the whole HTML with CSS is loaded, so after the preloader is hidden, you can still see the loading of images. This is a much safer option.
tr: <strong>Yüklendiğinde</strong> bütün site resimlerle birlikte yüklendiğinde anlamına gelir, ağır sitelerde ve mobil cihazlarda fazla vakit alabilir. Ayrıca, kaynakla ilgili bir problem olduğunda bazen takılıp ön yükleyici kapanmayabilir. <br /><strong>DOM hazır olduğunda</strong> bütün HTML ve CSS kodunun yüklenmesi anlamına gelir, dolayısıyla ön yükleyici kapandıktan sonra bile resimlerin hala yüklendiğini görebilirsiniz. Bu daha güvenli bir seçenektir.

en: <strong>Setting custom page is available in %s.</strong>
tr: <strong>Özel sayfayı burada ayarlayın%s.</strong>

en: <strong>Settings for individual tools icons & animated icons are available in %s.</strong>
tr: <strong>Tekil araçlar ikonları & hareketli ikonlar burada mevcut%s.</strong>

en: <strong>Vertical header is available in %s.</strong>
tr: <strong>Dikey başlığı %s da bulabilirsiniz.</strong>

en: A lightweight plugin that can help you speed up your website by optimizing various assets.
tr: Websitenizdeki unsurları optimize ederek hızlandırmanıza fayda sağlayacak hafif-siklet bir eklenti.

en: Accepted Items:
tr: Kabul edilmiş öğeler:

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate %2$s
tr: %2$s etkinleştir

en: Active
tr: Aktif

en: Add
tr: Ekle

en: Add Video from Youtube/Vimeo
tr: Youtube/Vimeo dan Video Ekle

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: Add items at beginning of the list
tr: Öğeleri listenin başına ekle

en: Add sidebar
tr: Kenar çubuğu ekle

en: After this many words post will be cut in the automatic mode.
tr: Bundan sonra birçok kelime yazısı otomatik modda kesilecektir.

en: After turning on the mobile menu will be closed after clicking the link menu. This option is good for "one page" sites. For traditional websites, it is recommended to disable this option.
tr: Mobili açtığınızda link menüsüne tıkladıktan sonra menü kapanacaktır. Bu seçenek tek sayfa siteler için idealdir. Geleneksel web siteleri için, bu seçeneğin pasifleştirilmesi önerilir.

en: Album
tr: Albüm

en: Album details
tr: Albüm detayı

en: Album look
tr: Albüm görünümü

en: Album media
tr: Albüm görseli

en: Album media - Add images/videos
tr: Görsel albüm - Resim/video ekle

en: Album meta: Categories
tr: Albüm meta: Kategoriler

en: Albums
tr: Albümler

en: Albums list
tr: Albüm listesi

en: Albums navigation
tr: Albüm navigasyonu

en: Albums settings
tr: Albüm ayarları

en: All
tr: Hespi

en: All installations and activations have been completed.
tr: Tüm kurulum ve etkinleştirmeler tamamlandı.

en: All installations have been completed.
tr: Tüm kurulumlar tamamlandı.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
tr: Tüm eklentiler başarıyla kuruldu ve etkinleştirildi. %1$s

en: Allow for the mobile menu
tr: Mobile menüye izin ver

en: Alternative button
tr: Alternatif tuş

en: Alternative short top bar menu
tr: Alternatif kısa tavan çubuğu menüsü

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
tr: %1$s kurulurken bir hata oluştu: <strong>%2$s</strong>.

en: Anchors
tr: Çapalar

en: Animation between slides.
tr: Slaytlar arası animasyon

en: Animation color
tr: Animasyon rengi

en: Apollo13 Framework Extensions
tr: Apollo13 Eklentileri

en: Apollo13Themes on Twitter
tr: Twitter da Apollo13Themes

en: Apologies, but no results were found for the requested archive.
tr: Özür dileriz, talep ettiğiniz arşiv için hiçbir sonuç bulunamadı.

en: Archives
tr: Arşivler

en: Arcs
tr: Yay

en: Area height
tr: Alan yüksekliği

en: Attachment page
tr: Eklenti sayfası

en: Author
tr: Yazar

en: Author Archives: %s
tr: Yazar Arşivi: %s

en: Author info
tr: Yazar bilgisi

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Autoplay
tr: Otomatik oynat

en: Autoptimize
tr: Otomatik optimizasyon

en: Available version:
tr: Uygun sürüm:

en: Back to %s
tr: %s e geri dön

en: Background
tr: Arka plan

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Background image
tr: Arka plan resmi

en: Basket sidebar
tr: Sepet kenar çubuğu

en: Basket, sidebar, menu and search icons. It is also color for the text of "Tools button".
tr: Sepet, kenar çubuğu, menü ve arama ikonları. Aynı zamanda "Araçlar Tuşu" metni için renktir.

en: Before the content
tr: İçerikten önce

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
tr[0]: Eklentiyi etkinleştirmeye başla
tr[1]: Eklentileri etkinleştirmeye başla

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
tr[0]: Eklentiyi yüklemeye başla
tr[1]: Eklentileri yüklemeye başla

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
tr[0]: Eklentiyi güncellemeye başla
tr[1]: Eklentileri güncellemeye başla

en: Below you can find various tools that can improve your site and workflow. All of these tools we use in our websites and recommend them as great help!
tr: Websitenizi ve iş akışınızı geliştirebileceğiniz çeşitli araçları aşağıda bulabilirsiniz. Bu araçların hepsini kendi websitelerimizde kullanıyor ve tavsiye ediyoruz!

en: Black
tr: Siyah

en: Blog Archives
tr: Blog Arşivi

en: Blog post details
tr: Blog yazısı detayı

en: Blog settings
tr: Blog ayarları

en: Blog sidebar
tr: Blog kenar çubuğu

en: Blurry
tr: Bulanık

en: Bold 700
tr: Kalın 700

en: Border
tr: Kenarlık

en: Border color
tr: Çerçeve rengi

en: Border radius
tr: Çerçeve genişliği

en: Both off
tr: Hepsi kapalı

en: Both on
tr: Hepsi açık

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom border
tr: Alt sınır

en: Bottom center
tr: Alt merkez

en: Bottom left
tr: Sol alt

en: Bottom right
tr: Sağ alt

en: Boxed
tr: Kutu içinde

en: Breadcrumbs
tr: Bağlantı haritası

en: Brick margin
tr: Tuğla boşluğu

en: Bricks
tr: Tuğlalar

en: Bricks columns
tr: Tuğla kolonlar

en: Bricks filter
tr: Tuğla filtresi

en: Buttons
tr: Tuşlar

en: By %1$s
tr: %1$s tarafından

en: By clicking button
tr: Tuşa tıklayarak

en: By months
tr: Ay'a göre

en: Can be overridden in each album.
tr: Her albümde ezilebilir.

en: Can be overridden in each work.
tr: Her işte ezilebilir.

en: Carousel
tr: Döner Blok

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Categories in content
tr: İçerikteki kategoriler

en: Category Archives: %s
tr: kategori Arşivi: %s

en: Center
tr: Orta

en: Center fixed width
tr: Merkeze sabitlenmiş genişlik

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Changelog
tr: Değişiklik kaydı

en: Check what we have in stock here on features page.
tr: Özellikler sayfasında mevcutta nelerin olduğuna bakın.

en: Check what you can use for your site on designs page.
tr: Siteniz için ne kullanabileceğiniz tasarımlar sayfasından bakın.

en: Children Navigation
tr: Küçük navigasyon

en: Children Navigation + sidebar on the left
tr: Solda alt navigasyon + yan çubuk

en: Children Navigation + sidebar on the right
tr: Sağda navigasyon + yan çubuk

en: Choose & move to next step
tr: Seçin & bir sonraki adıma gidin

en: Choose between image, video and images slider. For the image use the Featured Image option. For the <strong>Images slider</strong> you need plugin the <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Featured galleries</a>.
tr: Resim, video ve resim kaydırıcı arasından seçin. Resim için Öne Çıkarılan Resim seçeneğini kullanın. <strong>Resim Kaydırıcı</strong> için <a href="https://wordpress.org/plugins/featured-galleries/" target="_blank">Öne Çıkarılan Galeri </a> pluginine ihtiyacınız var.

en: Choose the proportions of the bricks
tr: Tuğlaların oranlarını seçin

en: Circle Illusion
tr: Daire ilüzyonu

en: Circles
tr: Daireler

en: Classic
tr: Klasik

en: Classic(to side)
tr: Klasik (yana)

en: Clear field
tr: Alanı sil

en: Click and enter your password to view content
tr: İçeriği görüntülemek için tıklayıp şifrenizi girin

en: Close menu after click
tr: Tıkladıktan sonra menüyü kapat

en: Closing icon
tr: Kapama ikonu

en: Cloud circle
tr: Bulut daireler

en: Color
tr: Renk

en: Color of navigation bullets
tr: Navigasyon satır başının rengi

en: Comment navigation
tr: Yorum navigasyonu

en: Commented
tr: Yorumlandı

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments are closed.
tr: Yoruma kapalıdır.

en: Comments number
tr: Yorumların sayısı

en: Community Support
tr: Topluluk Desteği

en: Contact Apollo13Themes
tr: Apollo13Themes ile iletişim kur

en: Contain
tr: İçerik

en: Content
tr: İçerik

en: Content Layout
tr: İçerik Görünümü

en: Content column
tr: İçerik kolonu

en: Content width
tr: İçerik genişliği

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
tr: PHP sürümü belirlenemedi çünkü phpversion () mevcut değil.

en: Cover
tr: Kaplama

en: Cover the whole screen
tr: Bütün ekranı kapla

en: Cursor
tr: İmleç

en: Custom
tr: Özel

en: Custom background
tr: Özel arka plan

en: Custom cursor image
tr: Özel imleç resmi

en: Daily Archives: %s
tr: Günlük Arşiv: %s

en: Date of publish or last update
tr: Yayınlanma veya son güncellenme tarihi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default bullets icon
tr: Varsayılan satır başı ikonları

en: Default but I want to change the background image
tr: Varsayılan fakat arka plan resmini değiştirmek istiyorum

en: Default for pages
tr: Sayfalar için varsayılan

en: Demo Data Directory
tr: Örnek Veri Klasörü

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
tr: Ekranın gerçek genişliğine bağlı olarak, tuğlalar için olan alan küçük olabilir, fakat bu sayıdan daha fazla olamaz.

en: Depending on what background you have set up, choose proper option.
tr: Kurduğunuz arka plana uygun seçenekleri tercih edin.

en: Design Importer
tr: Tasarım Yükleyici

en: Disable
tr: Pasifleştir

en: Disabled, show only default header fixed
tr: Pasif,  sadece varsayılan başlığı sabit göster

en: Disabled, show only default header(not fixed)
tr: Pasif, sadece varsayılan başlığı göster

en: Dismiss this notice
tr: Bu bildirimi kapatın

en: Display "Read more" link
tr: "Devamını oku" bağlantısını görüntüle

en: Display anchors in address bar
tr: Çapaları adres çubuğunda göster

en: Display it on mobiles
tr: Mobil cihazlarda görüntüle

en: Display of posts video
tr: Yazıdaki videonun görüntülenmesi

en: Display post Media
tr: Yazıdaki Medyayı görüntüle

en: Display thumbnails instead of video
tr: Videolar yerine küçük resimleri görüntüle

en: Displayed in text content
tr: Metin içeriklerde gösterilir

en: Displays list of post tags under a post content.
tr: Yazı içeriğinin altında yazı etiketleri listesini gösterir.

en: Do You want to delete selected One Page Navigation Pointer?
tr: Tek sayfa işaretçisini silmek istediğine emin misin?

en: Do not display it
tr: Gösterme

en: Does not work for footer widgets.
tr: Alt kısım bileşenleri için çalışmaz.

en: Dots
tr: Noktalar

en: Drag and drop to change order of icons. Only filled links will show up as social icons.
tr: İkonların sırasını değiştirmek için sürükleyip bırakın. Sadece dolu olan linklerdeki sosyal ikonlar gözükecektir.

en: Drop
tr: İndir

en: Each month we are adding new beautiful designs that you can use on sites that you build. Designs target various niches & also general purpose pages.
tr: Her ay sitelerinizde kullanabileceğiniz yeni güzel tasarımlar ekliyoruz. Bu tasarımlar, çeşitli temalara odaklanan tasarımlar ve genel amaçlı sayfalardan oluşuyor.

en: Each row from new line
tr: Her satır yeni çizgiden

en: Edit
tr: Düzenle

en: Enable
tr: Aktifleştir

en: Exclude from the Albums list page
tr: Albüm liste sayfasından hariç tut.

en: Exclude from the Works list page
tr: İşler listesi sayfasından hariç tut

en: Export
tr: Dışa çık

en: External Source
tr: Dış kaynak

en: Fade
tr: Geçiş

en: Faded out Designs are available only in Rife Pro. You can preview them from here by clicking on each Design and then using "Live preview" button.
tr: "Silik Tasarımlar" sadece Rife Pro da mevcut.Her bir tasarımın üzerine tıklayıp "Canlı Önizleme" tuşunu kullanarak önizleme yapabilirsiniz.

en: Fall down
tr: Aşağıya in

en: Featured Image
tr: Öne çıkarılan görsel

en: Featured media
tr: Öne çıkan görsel

en: Filter
tr: Filtre

en: First on the list, first displayed
tr: Listedeki ilk, ilk gösterilir

en: First on the list, last displayed
tr: Listedeki ilk en son gösterilir

en: First paragraph
tr: İlk paragraf

en: Fit Horizontally
tr: Yatay Sığdır

en: Fit Vertically
tr: Dikey Sığdır

en: Fit always
tr: Her zaman sığdır

en: Fit images
tr: Resimleri sığdır

en: Fit landscape
tr: Yatay olarak sığdır

en: Fit portrait
tr: Portre olarak sığdır

en: Fit when needed
tr: Gerektiğinde sığdır

en: Font Family
tr: Yazı karakteri Ailesi

en: Font Subsets
tr: Yazı karakteri alt bileşenleri

en: Font Weights & Styles
tr: Yazı karakteri Genişliği & Stili

en: Font for Titles/Headings:
tr: Başlıklar için yazı tipi:

en: Font for main navigation menu and overlay menu:
tr: Ana navigasyon ve bindirme menü için yazı karakteri:

en: Font for normal(content) text:
tr: İçerik metni için yazı tipi:

en: Font for text logo:
tr: Metin logo için yazı tipi:

en: Font size
tr: Yazı büyüklüğü

en: Font weight
tr: Yazı karakteri ağırlığı

en: Fonts settings
tr: Yazı tipi ayarları

en: Footer
tr: Alt kısım

en: Footer widget area(Header horizontal)
tr: Alt kısım bileşen alanı (yatay başlık)

en: For Rife Pro users we offer premium support, which means we can help you more closely & faster with issues that you may encounter.
tr: Rife Pro kullanıcıları için özel destek hizmeti sunuyoruz, karşılaştığınız problemleri çok yakın ve hızlı biçimde yardım edebiliriz.

en: For example Retina(iPhone/iPad) screen has HIGH DPI screen.
tr: Örneğin Retina(iPhone/iPad) ekran HIGH DPI ekrana sahiptir.

en: Front page
tr: Ön sayfa

en: Full
tr: Tam

en: Full size is %s pixels
tr: Tam boyut %s piksel

en: Full width
tr: Tam genişlik

en: Full width + fixed content
tr: Tam genişlik + sabitlenmiş içerik

en: Full width + padding
tr: Tam genişlik + kenar

en: General
tr: Genel

en: General layout
tr: Genel dış görünüm

en: General settings
tr: Gele ayarlar

en: Get Help
tr: Yardım Al

en: Get more details in Rife Pro tab.
tr: Rife Pro sekmesine tıklayarak daha fazla detay öğrenin.

en: Global for all albums.
tr: Bütün albümler için geneldir.

en: Global for all works.
tr: Bütün işler için genel.

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Go back
tr: Geri dön

en: Go to Customizer
tr: Özelleştiriciye Git

en: Go to Design Importer
tr: Tasarım Yükleyiciye Git

en: Go to our %1$s or go back to %2$s
tr: %1$s sayfamıza gidin yada %2$s sayfasına geri dönün

en: Go to shop
tr: Mağazaya git

en: Good for better readability of slide titles.
tr: Slayt başlıklarının daha iyi okunabilmesi için.

en: Gradient above photos
tr: Fotoğrafların üstünde gradyan

en: Great speed with flawless support - a managed hosting for WordPress. In terms of speed, hosting is the first thing you have to upgrade to make your website fly!
tr: Kusursuz destek ve yüksek hızlı - WordPress için bir hosting hizmeti. Websitenizi uçurmak için yükseltmeniz gereken ilk unsur hostingdir.

en: Hand
tr: El

en: Header
tr: Başlık

en: Header color variants
tr: Başlık rengi değişkenleri

en: Header settings
tr: Başlık ayarları

en: Header(vertical) default widget area
tr: Başlık(dikey) varsayılan bileşen alanı

en: Headings
tr: Manşetler

en: Height
tr: Yükselik

en: Here you can set your Privacy Policy page
tr: Burada Gizlilik Politikası sayfanızı belirleyebilirsiniz

en: Hidden sidebar
tr: Gizli kenar çubuğu

en: Hide Details
tr: Detayları gizle

en: Hide content under the header
tr: Başlığın altındaki içeriği gizle

en: Hide event
tr: Etkinliği gizle

en: Highlight
tr: Vurgula

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Hover effect
tr: Üstüne gelme efekti

en: How big the zooming effect will be
tr: Yakınlaştırma efektinin ne kadar büyük olacağı

en: How many ms should pass between printing each character. Bigger value is slower writing.
tr: Karakterleri yazarken arada kaç ms geçmeli. Yüksek değer daha yavaş yazma anlamına gelir.

en: How pictures will fit in the area of the slider. <strong>Fit when needed</strong> is best suited for small images that should not be stretched to larger sizes, only to smaller ones (so that they are always completely visible).
tr: Resimlerin kaydırıcı alanına nasıl sığacağı. <strong>Gerektiğinde sığdır</strong>  daha büyük hale esnetilmesi gerekmeyen küçük resimler için iyisidir.(böylelikle her zaman tamamen görülebilir.)

en: How to do it is explained in the documentation here.
tr: Nasıl yapılacağı buradaki dökümantasyonda açıklanmıştır.

en: How to fit the background image
tr: Arka plan resminin nasıl sığdırılacağı

en: How to open work
tr: İş nasıl açılır

en: How to place items in rows
tr: Öğelerin satırlara nasıl yerleştirileceği

en: How to update your PHP version
tr: PHP versiyonunuzu nasıl güncelleyebilirsiniz

en: I am done with Selecting Items
tr: Öğeleri Seçmeyi bitirdim

en: Icon
tr: İkon

en: If autoplay is on, slider will run on page load.
tr: Eğer otomatik yürütme açık ise, kaydırıcı sayfa yüklendiğinde çalışacaktır.

en: If disabled it will display standard WooCommerce thumbnails.
tr: Eğer pasifleştirilirse, standart WooCommerce küçük resimlerini gösterecektir.

en: If disabled it will not show anchors, in the address bar of your browser, when they are clicked or entered. So address like %1$s will be displayed as %2$s.
tr: Eğer pasifse, tarayıcınızın adres çubuğuna tıklandığında yada girildiğinde çapa gözükmeyecektir. Dolayısıyla %1$s gibi adres %2$s gibi gözükecektir.

en: If disabled it will show all written lines as separate paragraphs on small devices(less than 600 pixels wide). It is good to disable it to save CPU of your user devices, and to remove "jumping screen" effect on smaller screens.
tr: Eğer etkin değilse, küçük cihazlarda(600 piksel genişlikten küçük) bütün yazılan satırları ayrı paragraf gibi gösterecektir. Kullanıcı cihazlarının işlemci hızını korumak için pasifleştirmek ve küçük ekranlarda "zıplayan ekran" efektini kapatmak daha iyi olacaktır.

en: If enabled it will scroll to anchor after it is clicked on the same page. It can, however, conflict with plugins that uses the same mechanism, and the page can scroll in a weird way. In such case disable this feature.
tr: Eğer aktifleştirilmişse aynı sayfada tıklandığında çapaya kayacaktır. Bununla birlikte eğer aynı mekanizmayı kullanan başka plugininiz varsa beklenmeyen bir şekilde kayabilir. Böyle bir durumda bu özelliği kapatın.

en: If enabled, it highlights(font size and color) the first paragraph in the content(blog, post, page).
tr: Eğer aktif edilirse, içerikteki(blog, yazı, sayfa) ilk paragrafı vurgular.(yazı karakteri büyüklüğü ve rengi)

en: If enabled, navigation leads to the next/previous item in the same category. If disabled, it will navigate through items according to the order of the "publication date".
tr: Eğer etkinse, navigasyon aynı kategorideki sonraki/önceki öğeye yönlendirir. Eğer etkin değilse, öğelerin yayınlanma tarihine göre ilerletecektir.

en: If enabled, the theme will use a lightbox to display images in the post content. To work properly, Images should link to "Media File".
tr: Eğer aktif edilirse, tema yazı içeriklerindeki görselleri görüntüleme de lightbox kullanacaktır.

en: If enabled, the video will be displayed in the lightbox.
tr: Eğer etkinse video lightbox içerisinde gösterilecek.

en: If enabled, then it will affect displaying in bricks and slider option, and also in lightbox.
tr: Aktif edilmişse, tuğlalar ve kaydırıcı seçeneklerinde gösterimi etkileyecektir.

en: If enabled, then this Album will not be listed on the Albums list page, but you can still select it for the front page or in other places.
tr: Eğer aktifse, bu Albüm Albümler sayfasında listelenmez, yinede ön sayfa yada başka bir yer için seçebilirsiniz.

en: If enabled, then this Work will not be listed on the Works list page, but you can still select it for the front page or in other places.
tr: Eğer aktive edilirse, bu iş İşler liste sayfasında görüntülenmeyecektir, ama ön sayfa yada başka bir yer için seçebilirsiniz.

en: If left empty then the button will not be displayed.
tr: Eğer boş bırakılırsa tuş görüntülenmeyecektir.

en: If thumbnails are enabled, should they be open by default?
tr: Eğer küçük resimler aktive edildiyse, otomatik olarak açılmalı mı?

en: If you are looking for even more features or Designs, you can always try Rife Pro version.
tr: Daha fazla özellik ve tasarım arıyorsanız, Rife Pro yu versiyonunu deneyin.

en: If you are looking for more beautiful and Free templates for Elementor try our Templates pack. It also includes new Elementor widgets.
tr: Elementor için daha güzel ve ücretsiz şablonlar arıyorsanız şablonlar paketimizi deneyin. Aynı zamanda yeni Elementor widget'larını da içerir.

en: If you are using AddToAny plugin for sharing, then you should check these options.
tr: Paylaşım için AddToAny eklentisinii kullanıyorsanız bu tercihleri kontrol etmelisiniz.

en: If you choose <strong>Page</strong> then make sure that in <a href="%s">WordPress Homepage Settings</a> you have selected <strong>A static page</strong>, that you wish to use as the front page.
tr: Eğer <strong>Sayfa</strong> seçerseniz, <a href="%s">WordPress Anasayfa Ayarları</a> nda ana sayfa olarak kullanmak istediğiniz <strong>Sabit sayfa</strong> yı seçin.

en: If you disable this then menu will not switch to mobile menu. You should consider disabling this option only if you have a clean header with a short menu.
tr: Eğer bunu pasifleştirirseniz menü mobil menüye dönüşmeyecektir. Bu ozelliği sadece kısa menülü sade bir başlığınız varsa pasifleştirmeyi düşünün.

en: If you do not plan to use theme header or want to replace it with something else, just disable it here.
tr: Eğer temanın başlığını kullanmayı planlamıyorsanız yada başka bir şeyle değiştirecekseniz, sadece buradan pasif yapın.

en: If you have an existing website, then you can start from scratch by changing theme options.
tr: Eğer halihazırda bir websiteniz varsa, tema seçeneklerini değiştirerek baştan başlayabilirsiniz.

en: If you have an existing website, you can also try to import one of our designs to speed up your work. You will have to do it without demo data.
tr: Eğer halihazırda bir websiteniz varsa, işinizi hızlandırmak için bizim tasarımlarımızdan birini yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunu örnek veri olmadan yapmanız gerekecek.

en: If you have fresh installation then it would be good time to import one of our designs.
tr: Eğer yeni bir kurulum yaptıysanız, tasarımlarımızdan birini yüklemek için doğru bir zaman.

en: If you have question about how something works, or you feel like you have found bug please come to our support forum! It is the best place, where we can work together to solve issues and explain various topics.
tr: Eğer bir şeyin nasıl çalıştığı hakkında sorunuz varsa ve ya bir hata bulduğunuzu düşünüyorsanız lütfen destek forumumuza gelin! Sorunları çözmek için beraber çalışabileceğimiz ve çeşitli konuları açıklayabileceğimiz en iyi yerdir.

en: If you need to edit social links go to <a href="%s">Social icons</a> settings.
tr: Eğer sosyal linkleri düzenlemeniz gerekiyorsa <a href="%s">Sosyal ikon</a> ayarlarına gidin.

en: If you use Elementor or WPBakery Page Builder, then you can decide to show header after the content is scrolled to Nth row. Thanks to that you can have a clean welcome screen.
tr: Eğer Elementor veya WPBakery Page Builder kullanıyorsanız, kaçıncı satırdaki içeriğe kaydırıldıktan sonra başlığın gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Bu sayede temiz bir hoş geldin ekranınız olur.

en: If you use more than one word in the logo, you can use <code>&amp;nbsp;</code> instead of a white space, so the words will not break into many lines.
tr: Eğer logoda birden fazla kelime kullanacaksanız, beyaz boşluk yerine <code>&amp;nbsp;</code> kullanabilirsiniz, böylelikle kelimeler alt satırlara dağılmayacaktır.

en: If you want to be able to change the logo in header color variants (light and dark variants) or in the sticky header variant, then enable this option.
tr: Başlık rengi değişkenlerinde veya yapışkan başlık değişkenindeki logoyu değiştirebilmek istiyorsanız, bu özelliği aktifleştirin.

en: If you want to change the font for logo go to <a href="%s">Font settings</a>.
tr: Eğer logonun yazı karakterini değiştirmek istiyorsunuz <a href="%s">Font settings</a> a gidin

en: If you want to have a different color in the lower part than in the footer widgets.
tr: Alt kısımlarda alt bileşenlerden farklı renk olmasını istiyorsanız.

en: If you want to use theme header color variants(light and dark variants) or the sticky header variant, then enable this option. Some settings of the header can then be overridden in color & sticky variants.
tr: Eğer temanın başlık renk değişkenlerini (açık  ve koyu) kullanmak isterseniz, bu seçeneği aktifleştirin. Başlığın bazı ayarları, renk&yapışkan değişkenlerde ezilebilir.

en: If you wish to use some other plugin/script for images and items, you can switch off default theme lightbox. If you are planning to use different lightbox script instead, then you will have to do some extra work with scripting to make it work in every theme place.
tr: Resimler ve öğeler için başka bir plugin kullanmak isterseniz, varsayılan tema ışık kutusunu kapatabilirsiniz. Eğer başka bir ışık kutusu scripti kullanmak isterseniz, temanın her noktasında çalışması için ekstra düzenleme yapmanız gerekecek.

en: If your items have different heights, you can start each row of items from a new line instead of the masonry style.
tr: Eğer öğeleriniz farklı uzunluklarda ise, duvar tarzı hizalama yerine her öğe dizisini yeni bir satırdan başlatabilirsiniz.

en: Image
tr: Görsel

en: Image for HIGH DPI screen
tr: Yüksek çözünürlüklü ekran için resim

en: Image optimization is one element that can cut off your page weight by 50 percent or more. Check this great plugin & service to achieve better results in no time.
tr: Resim optimizasyonu websitenizin ağırlığını yarı yarıya belki daha da fazla düşürebilecek bir unsurdur. Zaman harcamadan daha iyi sonuçlar almak için bu muhteşem eklenti & hizmete göz atın.

en: Images slider
tr: Görsel slayt gösterisi

en: In Pro version of Rife theme, you get access to much more features, that can help make your page more useful & beautiful.
tr: Rife temasının Pro versiyonunda, sayfanızı daha kullanışlı ve güzel yapacak bir sürü özelliğe erişim sağlarsınız.

en: In lightbox
tr: Lightboxta

en: In the Manual mode, excerpts are used only if you add the "Read More Tag" (&lt;!--more--&gt;).<br /> In the Automatic mode, if you will not provide the "Read More Tag" or explicit excerpt, the content of the post will be truncated automatically.<br /> This setting only concerns blog list, archive list, search results.
tr: Manuel modda, alıntılar sade "Devamını Oku Etiketi" (&lt;!--more--&gt;) eklerseniz kullanılır.<br /> Otomatik modda, eğer "Devamını Oku Etiketi" veya özel alıntı eklemezseniz, yazının içeriği otomatik olarak sıkıştırılacaktır.<br /> Bu ayar sadece blog, arşiv listesini ve arama sonuçlarını etkiler.

en: Increasing memory allocated to PHP
tr: PHP ye ayrılan belleği yükseltme

en: Indicator
tr: Belirleyici

en: Infinity
tr: Sonsuzluk

en: Info
tr: Bilgi

en: Inside the content
tr: İçeriğin içinde

en: Install
tr: Yükle

en: Install %2$s
tr: %2$s yükle

en: Install Plugins
tr: Eklenti kur

en: Install Required Plugins
tr: Gerekli eklentileri kur

en: Installed But Not Activated
tr: Kurulmuş ancak etkinleştirilmemiş

en: Installed version:
tr: Yüklü sürüm:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklenti %1$s (%2$d/%3$d) Kuruluyor

en: Installing Plugin: %s
tr: Eklenti kuruluyor: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklenti %1$s (%2$d/%3$d) Kuruluyor ve Etkinleştiriliyor

en: It defines how the image will scroll in the background while the page is scrolled down.
tr: Sayfa aşağı doğru kaydırıldığında arka plandaki görselin nasıl kayacağını belirler.

en: It is a maximum number of columns displayed on larger devices. On smaller devices, it can be a lower number of columns.
tr: Geniş cihazlarda görüntülenecek maksimum kolon sayısıdır. Küçük cihazlarda, daha az kolon olabilir.

en: It is active only if it contains active widgets. After activation, displays the opening button in the header.
tr: Sadece aktif widget içeriyorsa aktif olur. Aktifleştikten sonra başlıkta açılış tuşunu gösterir.

en: It is always available sidebar (but only active if WooCommerce is installed and activated), that is activated by clicking on the icon in the header. You should put a shopping cart widget there, as well as, for example, several special widgets.
tr: Başlıktaki ikona tıklayarak aktifleştirebiliceğiniz kenar çubuğu. (sadece WooCommerce kurulu ve aktifse) Buraya alışveriş sepeti veya başka bir süre özel bileşen koyabilirsiniz.

en: It is always available sidebar, that is activated by clicking on the icon in the header. Good for some special menus or other tips/information for the user.
tr: Başlıktaki ikona tıklayarak aktifleştirebileceğiniz yan çubuktur. Bazı özel menüler ve kullanıcılara çeşitli ip uçları verebilmek için kullanışlıdır.

en: It only affects the widgets in the vertical sidebars.
tr: Sadece dikey kenar çubuğundaki widget leri etkiler.

en: It will be only used for the background that is repeated. If the background is set to not repeat this value will be ignored.
tr: Sadece tekrarlayan arka plan için kullanılacaktır. Eğer arka plan tekrarla olarak seçilmemişse bu değer göz ardı edilecektir.

en: It will be used on devices less than 768 pixels wide.
tr: 768 piksel genişlikten düşük cihazlarda kullanılacaktır.

en: It will change WordPress default search function to make shop search. So when this is activated search function in header or search widget will act as WooCommerece search widget.
tr: WordPress varsayılan arama fonksiyonunu mağazada arama olarak değiştirir. Dolayısıyla bu aktif edildiğinde başlıktaki yada arama widget ındaki arama fonksiyonu WooCommerce araması gibi davranacaktır.

en: It will change the default white background color that is set under content on pages, blog, posts, works, and albums.
tr: Sayfalar, blog, yazılar, işler ve albümlerdeki içerik için seçilen varsayılan beyaz arka plan rengini değiştirir.

en: It will display your images/videos from the first to the last or in a different way.
tr: Resim/videolarınızı ilkinden sonuncuya yada farklı bir şekilde gösterecektir.

en: It works only for first level links.
tr: Sadece ilk seviye bağlantılar için çalışır.

en: It works only for images. If you change the theme option, which is called "Display thumbnails instead of video", then for videos that have set a featured image, it will also work.
tr: Sadece görseller için çalışır. "Video yerine küçük resimleri göster" denilen tema seçeneğini değiştirdiğinizde, öne çıkarılan görsel seçilmis videolarda da çalışır.

en: It works only on large screens(1025px wide or more).
tr: Sadece geniş ekranlarda çalışır.(1025 piksel genişlik yada daha fazla)

en: It works only on mobile devices(1024px wide or less).
tr: Sadece mobil cihazlarda çalışır.(1024 piksel genişlik yada daha az)

en: Items order
tr: Öğelerin sırası

en: Items per page
tr: Her sayfa için öğeler

en: Its main function is to make texts more visible
tr: Ana fonksiyonu metinleri daha görünür yapmaktır

en: Just center
tr: Sadece orta

en: Just come and say hi :-)
tr: gelin ve merhaba deyin :-)

en: Latest 50 posts
tr: Son 50 yazı

en: Layout
tr: Dış görünüm

en: Layout &amp; Sidebar
tr: Dış görünüm &amp; Yan çubuk

en: Lazy load
tr: Önden yükleme (Lazy load)

en: Leave empty if you do not need anything fancy
tr: Eğer gösterişli bir şeye ihtiyacınız yoksa boş bırakın

en: Leave empty to not set any background
tr: Herhangi bir arka plan seçmemek için boş bırakın

en: Left
tr: Sol

en: Left fixed width
tr: Sola sabitlenmiş genişlik

en: Left fixed width + padding
tr: Sola sabitlenmiş genişlik + kenar

en: Left/right padding
tr: Sol/sağ dolgu

en: Letter Spacing
tr: Harf Boşluğu

en: Light Gallery
tr: Light Galeri

en: Lightbox settings
tr: Işık kutusu ayarları

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link to full-size image
tr: Tam boyut resme bağlantı

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Links to next and prev post.
tr: Sonraki ve önceki yazıya giden bağlantılar.

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: Load more
tr: Daha fazla yükle

en: Loading next items
tr: Sıradaki öğe yükleniyor

en: Logo
tr: Log

en: Look of products on list
tr: Listedeki ürünler görünümü

en: Lower part
tr: Alt kısım

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Main navigation
tr: Ana navigasyon

en: Main page
tr: Ana sayfa

en: Main titles
tr: Ana başlıklar

en: Manual
tr: Manuel

en: Mark item
tr: Öğeyi işaretle

en: Max Upload Size
tr: Maksimum Yükleme Boyutu

en: Max width
tr: Maksimum genişlik

en: Media bottom margin
tr: Medya alt boşluk

en: Media top margin
tr: Medya üst boşluk

en: Mega-Menu separator color
tr: Büyük-Menü ayraç rengi

en: Middle center
tr: Orta merkez

en: Middle left
tr: Sol orta

en: Middle right
tr: Sağ orta

en: Minimum required version:
tr: Gerekli en küçük sürüm:

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Mobile menu
tr: Mobil menü

en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık Arşiv: %s

en: More Designs!
tr: Daha fazla Tasarım!

en: More features
tr: Daha fazla özellik

en: More info
tr: Daha fazla bilgi

en: Mouse cursor
tr: Fare imleci

en: Name of sidebar
tr: Kenar çubuğu adı

en: Narrow
tr: Dar

en: Narrow the entire header as well
tr: Bütün başlığı da birlikte daralt

en: Navigate by categories
tr: Kategorilerde gez

en: New
tr: Yeni

en: Newer Comments
tr: Yeni Yorumlar

en: Next
tr: Sonraki

en: Next article
tr: Sonraki makale

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
tr: Herhangi bir eylemde bulunulmadı. %1$s eklentisi zaten etkin.

en: No hiding sticky
tr: Gizlenmiş yapışkan yok

en: No plugins are available to be activated at this time.
tr: Şu an için etkinleştirmek üzere uygun eklenti yok.

en: No plugins are available to be installed at this time.
tr: Şu an için yüklenmek üzere uygun eklenti yok.

en: No plugins are available to be updated at this time.
tr: Şu an için güncelleme gerektiren eklenti yok.

en: No plugins to install, update or activate.
tr: Kurulacak, güncellenecek ya da etkinleştirilecek hiç bir eklenti yok.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
tr: Etkinleştirilmek üzere eklenti seçilmedi. Herhangi bir eylemde bulunulmadı.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
tr: Yükleme için eklenti seçilmedi. Herhangi bir eylemde bulunulmadı.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
tr: Güncelleme için eklenti seçilmedi. Herhangi bir eylemde bulunulmadı.

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: None
tr: Hiç biri

en: Not Installed
tr: Kurulmamış

en: Not selected
tr: Seçilmedi

en: Number of words to cut post
tr: Yazının kesileceği kelime sayısı

en: Off
tr: Kapalı

en: Older Comments
tr: Eski Yorumlar

en: On
tr: Üstünde

en: On DOM ready
tr: DOM hazır olduğunda

en: On dark
tr: Koyu

en: On light
tr: Açık

en: On load
tr: Yüklendiğinde

en: On scroll
tr: Kaydırıldığında

en: On these pages you can get info what is new, import designs and get help if you will ever need it.
tr: Bu sayfalarda neyin yeni olduğu, tasarım seçme ve nasıl yardım alabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

en: One line, logo on side
tr: Logo yanda, tek satır

en: One line, menu centered
tr: Menü ortalanmış, tek satır

en: Online Documentation
tr: Online Dökümantasyon

en: Online documentation is always most up to date if it comes to explaining how to work with the theme. It will come handy as the first source when you trying to work out problematic topics.
tr: Temanın nasıl çalıştığı konusunda online dökümantasyon her zaman günceldir. Sorunlu konuları çözmeye çalıştığında kolay ve oldukça yardımcı ilk kaynaktır.

en: Only %s on the left
tr: Solda sadece %s

en: Only %s on the right
tr: Sağda sadece %s

en: Only bottom
tr: Sadece alt

en: Only children Navigation on the left
tr: Solda sadece alt navigasyon

en: Only children Navigation on the right
tr: Sağda sadece alt menü

en: Only icons
tr: Sadece ikonlar

en: Only top
tr: Sadece üst

en: Opacity
tr: Opaklık

en: Open
tr: Aç

en: Open bricks to lightbox
tr: Tuğlaları lightbox ta aç

en: Open link in new tab
tr: Bağlantıyı yeni sekmede aç

en: Opening effect
tr: Açılma efekti

en: Opening icon
tr: Açma ikonu

en: Opening/Closing icons
tr: Açma/kapama ikonları

en: Original size
tr: Orijinal boyut

en: Other elements
tr: Diğer öğeler

en: Other shop pages
tr: Diğer mağaza sayfaları

en: Out of stock
tr: Stokta yok

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Overlay color
tr: Kaplama rengi

en: Override normal settings
tr: Normal ayarları ezin

en: PHP Post Max Size
tr: PHP Yazı Maksimum Boyutu

en: PHP Time Limit
tr: PHP Zaman Limiti

en: PHP Version
tr: PHP sürümü

en: Padding
tr: Dolgu

en: Page
tr: Sayfa

en: Page background
tr: Sayfa arka planı

en: Page details
tr: Sayfa detayı

en: Page preloader
tr: Sayfa ön yükleyici

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Page sidebar
tr: Sayfa kenar çubuğu

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Parallax
tr: Paralaks

en: Password protected page template
tr: Parola korumalı sayfa teması

en: Pattern above photos
tr: Fotoğrafların üstünde desen

en: People details
tr: Kişi detayları

en: Please contact the administrator of this site for help.
tr: Lütfen yardım için sitenin yöneticilerine ulaşın.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
tr: Lütfen eklenti sağlayıcısı ile irtibata geçip eklenti paketini WordPress kurallarına göre güncellemelerini iletin.

en: Please try another search term
tr: Lütfen başka aranacak başka bir terim deneyiniz

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Plugin activated successfully.
tr: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: Plugin activation failed.
tr: Eklenti etkinleştirmesi başarısız oldu.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
tr: Eklenti etkinleştirilmedi. Bu tema için %s eklentisinin daha yüksek bir sürümü gerekiyor. Lütfen eklentiyi güncelleyin.

en: Plus minus
tr: Artı eksi

en: Pop text
tr: Çıkan metin

en: Pop up basket
tr: Pop-up sepet

en: Position
tr: Pozisyon

en: Post info
tr: Yayın bilgisi

en: Post look
tr: Yazı görünümü

en: Post media
tr: Görsel yayınla

en: Post sidebar
tr: Yazı kenar çubuğu

en: Posts list
tr: Yazı listesi

en: Posts list refers to Blog, Search and Archives pages
tr: Blog, Arama ve Arşiv sayfalarındaki yazılar listesi

en: Posts navigation
tr: Yazılar navigasyonu

en: Pre-Packaged
tr: Önceden paketlenmiş

en: Predefined
tr: Öntanımlı

en: Premium Support
tr: Özel Destek

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous article
tr: Önceki makale

en: Privacy Policy Link
tr: Gizlilik Politikası Bağlantısı

en: Products list
tr: Ürünler listesi

en: Published
tr: Yayınlanmış

en: Published %1$s
tr: %1$s yayınlandı

en: Push
tr: Gönder

en: Random
tr: Rastgele

en: Read more
tr: Daha fazla oku

en: Read more details in the documentation.
tr: Dökümantasyondan daha fazla detaya ulaşın.

en: Read more details on our Blog
tr: Blogda daha fazla detay okuyabilirsiniz.

en: Recommended
tr: Tavsiye edilen

en: Recommended Tools
tr: Önerilen Araçlar

en: Related products
tr: İlgili ürünler

en: Releasing website in few languages is a lot of work. Use the WPML plugin to get much help with this.
tr: Birden çok dilde websitesi yayınlamak zor bir iştir. WPML eklentisini kullanarak daha fazla yardım alın.

en: Remove item
tr: Öğeyi sil

en: Remove selected
tr: Seçilenleri kaldır

en: Remove this sidebar
tr: Bu kenar çubuğunu kaldır

en: Repeat
tr: Tekrarla

en: Repeat X
tr: X yönünde tekrarla

en: Repeat Y
tr: Y yi tekrarla

en: Required
tr: Gerekli

en: Required Update not Available
tr: Gerekli güncelleme uygun değil

en: Requires Update
tr: Yükseltme gerektiriyor

en: Return to %s
tr: %s e dön

en: Return to Required Plugins Installer
tr: Gerekli eklenti kurulumuna dön

en: Return to the Dashboard
tr: Başlangıca dön

en: Reveal
tr: Ortaya çıkar

en: Reverse slide out
tr: Slaydın gidişini döndür

en: Rife Elementor Extensions
tr: Rife Elementor Eklentileri

en: Rife Elementor Extensions &amp; Templates
tr: Rife Elementor Uzantıları &amp; Temaları

en: Rife Free is a great portfolio and photography WP theme with 7 ready-to-use demo layouts. It is also perfect for business, blogging websites and for your shop because it is WooCommerce compatible. More cool features in the Rife theme are the: &#10003; Writing Effect &#10003; One Page Mode &#10003; Mobile/Touch Friendly Image & Video Slider &#10003; Bricks Gallery for Photographers &#10003; Mega Menu &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Hidden Sidebar and many more. Over 450 options to change in the Customizer and much more in each page, post, album or work. We also integrate Schema.org which helps your website be more visible to search engines. Elementor compatibility will help you make your great website even more natural. The theme is RTL and translation-ready (WPML). &#9733; Check our demos for more details: https://apollo13themes.com/rife/designs/
tr: Rite Free, 7 adet kullanıma hazır demo tasarımı ile harika bir portföy ve fotoğrafçılık WP teması. WooCommerce ile uyumlu olduğu için iş, blog websiteleri ve mağazanız için de muhteşem. Rife temasında bulunan diğer havalı özellikler: &#10003; Yazma Efekti &#10003; Tek Sayfa Modu &#10003; Mobil/Dokumantik Dostu Görsel & Video Kaydırıcı &#10003; Fotoğrafçılar için Tuğla Tarzı Galeri &#10003; Büyük Menü &#10003; Post Grid &#10003; Google Fonts &#10003; Gizli Yan menü ve daha birçoğu. Özelleştiricide değiştirebileceğiniz 450 nin üzerinde seçenek, her bir sayfa ve albümde daha da fazlası. Aynı zamanda websitenizin arama motorları tarafından daha görünür olmasına yardım edecek Schema.org u da entegre ettik. Elementor uyumluluğu websitenizin daha da doğal gözükmesine fayda sağlayacak. Tema, İbranice, Persçe gibi sağdan sola yazılan dilleri (RTL) desteklemekte ve tercümeye hazırdır (WPML). &#9733; Daha fazla detay için demolarımızı kontrol edin: https://apollo13themes.com/rife/designs/

en: Right
tr: Sağ

en: Right fixed width
tr: Sağa sabitlenmiş genişlik

en: Right fixed width + padding
tr: Sağa sabitlenmiş genişlik + kenar

en: Sale
tr: İndirim

en: Sample text with <strong>some bold words</strong>, <em>some italic ones</em> and numbers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 :-)
tr: <strong>Bazı kalın kelimeler</strong>, <em>bazı italikler</em> and sayılar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ile örnek bir metin :-)

en: Scale down
tr: Ölçeği düşür

en: Scroll to anchor handling
tr: Çapa taşıma alanına kaydır

en: Search &hellip;
tr: Ara &hellip;

en: Search in products instead of pages
tr: Sayfalar yerine ürünlerde ara

en: Select album to use as the front page
tr: Ön sayfa olarak bir albüm seçin

en: Select work to use as the front page
tr: Ön sayfa olarak bir iş seçin

en: Select/Upload images and videos
tr: Resim ve Video Seç/Ekle

en: Selected
tr: Seçildi

en: Semi transparent
tr: Yarı transparan

en: Separator
tr: Ayraç

en: Separator and lines color
tr: Ayraç ve çizgi rengi

en: Separator between widgets and footer content
tr: Alt kısım bileşeni ve içeriği arasındaki ayraç

en: Server/WordPress Environment
tr: Sunucu/Wordpress Ortamı

en: Settings for cart, checkout, order received and my account pages.
tr: Sepet, ödeme, sipariş alındı ve hesabım sayfaları için ayarlar.

en: Shadow
tr: Gölge

en: Share a link to the album or to the attachment page
tr: Albümde yada eklenti sayfasında bir link paylaşın

en: Shop sidebar
tr: Mağaza kenar çubuğu

en: Shop(WooCommerce) settings
tr: Mağaza(WooCommerce) ayarları

en: Should "Read more" link be displayed after excerpts on blog list/search results.
tr: Blog listesi/ arama sonuçlarındaki alıntılardan sonra "Devamını Oku" linkini listele.

en: Should it be displayed on devices less than 600 pixels wide.
tr: 600 piksel genişlikten düşük cihazlarda görüntülenmelidir.

en: Should related products be displayed on single product page.
tr: İlgili ürünler tek ürün sayfasında görüntülenmeli mi.

en: Show Details
tr: Detayları göster

en: Show always
tr: Her zaman göster

en: Show cross
tr: Çapraz göster

en: Show gradient
tr: Değişim derecesini (gradient) göster

en: Show header from the Nth row
tr: Başlığı . satırdan itibaren göster

en: Show media in
tr: Ortamı şurada göster

en: Show on the left
tr: Sağda göster

en: Show on the right
tr: Sağda göster

en: Show overlay
tr: Kaplamayı göster

en: Show second image of product on hover
tr: Üzerine gelindiğinde ürünün ikinci resmini göster

en: Show texts
tr: Metinleri göster

en: Show title and description of album items
tr: Albüm öğelerinin başlık ve açıklamalarını göster

en: Show title and description of work items
tr: İş öğelerinin başlık ve açıklamalarını göster

en: Side
tr: Yan

en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

en: Sidebar on the left
tr: Kenar çubuğu solda

en: Sidebar on the right
tr: Kenar çubuğu sağda

en: Sidebar to show
tr: Gösterilecek kenar çubuğu

en: Similar works
tr: Benzer işler

en: Since WordPress 4.9.6 there is an option to set Privacy Policy page. If you enable this option it will display a link to it in the footer after footer content.
tr: WordPress 4.9.6 dan beri Gizlilik Politikası sayfanızı belirleyebileceğiniz bir seçenek mevcut. Eğer bu seçeneği aktifleştirdiyseniz , alt kısımda bu sayfaya giden bir bağlantı görüntülenecek.

en: Single album
tr: Tekil albüm

en: Single page
tr: Tek sayfa

en: Single post
tr: Tekil yazı

en: Single product
tr: Tek sayfa

en: Single work
tr: Tekil iş

en: Site Navigation
tr: Site Navigasyonu

en: Size of brick
tr: Tuğla boyutu

en: Slide along
tr: Kaysın

en: Slide in on top
tr: Üstten kayan

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Slider - height proportion
tr: Kaydırıcı - yükseklik oranı

en: Slider - width proportion
tr: Kaydırıcı - genişlik oranı

en: Slider and Bricks work for both images and videos.
tr: Kaydırıcı ve Tuğlalar hem resimler hem de videolar için çalışır.

en: Social icons
tr: Sosyal ikonlar

en: Some features(like Albums, Works, shortcodes, plugins support) of the Theme requires an additional plugin before you will be able to use it.
tr: Temanın bazı özelliklerini (Albümler, İşler, kısa kodlar, eklenti desteği vb.) kullanabilmeniz için ekstra eklentiler gerekmektedir.

en: Something went wrong with the plugin API.
tr: Eklenti API'siyle ilgili bir şeyler yanlış gitti.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
tr: Üzgünüz, bu sayfaya erişmeye yetkiniz bulunmamaktadır.

en: Source
tr: Kaynak

en: Speed
tr: Hız

en: Speed of transition.
tr: Geçiş hızı.

en: Square of squares
tr: Karelerin karesi

en: Squares
tr: Kareler

en: Standard Fonts
tr: Standart Yazı karakterleri

en: Start typing to filter icons
tr: İkonları filtrelemek için yazmaya başlayın

en: Status
tr: Durum

en: Sticky One Page mode
tr: Yapışkan Tek Sayfa Modu

en: Sticky header
tr: Yapışkan başlık

en: Sticky version
tr: Yapışkan versiyon

en: Stretch the slider to the window height
tr: Kaydırıcıyı pencere büyüklüğüne uzat

en: Style
tr: Stil

en: Submenu 3rd level
tr: 3ncü seviye alt menü

en: Submenu/Mega-Menu
tr: Alt menü/Büyük menü

en: Submit
tr: Gönder

en: Subtitle
tr: Alt yazı

en: Support Forum
tr: Forumu Destekle

en: Tag Archives: %s
tr: Başlık Arşivi: %s

en: Tags
tr: Etiketler

en: Testimonial
tr: Kullanıcı görüşü

en: Text
tr: Metin

en: Text align
tr: Metin hizalama

en: Text as overlay
tr: Bindirme metin

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Text transform
tr: Metin dönüşümü

en: Text under photo
tr: Fotoğrafın altında metin

en: Text write speed
tr: Yazı yazma hızı

en: Texts position
tr: Metin pozisyonu

en: Texts to center
tr: Ortaya metin

en: Texts to left
tr: Sola metin

en: Texts to right
tr: Sağa metin

en: Thanks for being with us!
tr: Bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz!

en: Thanks for using Rife Free!
tr: Rife Free yi kullandığınız için teşekkür ederiz!

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups). Recommended 60 seconds or more for the import process.
tr: Time out olmadan önce sitenin tek bir komutta bekleyeceği süre. İçeri veri aktarma süreci için 60 saniye ve fazlası önerilir.

en: The directory must be writable so downloaded demo data could be saved for the import process.
tr: Yükleme süreci için indirilmiş olan örnek verinin kaydedilebilmesi için dizin yazılabilir olmalıdır.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
tr[0]: Tema ile en üst düzeyde uyum sağlamak için şu eklentinin en son sürüme güncellenmesi gerekiyor: %1$s.
tr[1]: Tema ile en üst düzeyde uyum sağlamak için şu eklentilerin en son sürüme güncellenmesi gerekiyor: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
tr[0]: Şu eklenti başarıyla etkinleştirildi:
tr[1]: Şu eklentiler başarıyla etkinleştirildi:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
tr[0]: Önerilen şu eklenti şu an etkin değil: %1$s.
tr[1]: Önerilen şu eklentiler şu an etkin değil: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
tr[0]: Gerekli olan şu eklenti şu an etkin değil: %1$s.
tr[1]: Gerekli olan şu eklentiler şu an etkin değil: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr: Kurulum ve etkinleştirme işlemi başlıyor. Bu işlem, bazı ana bilgisayarlarda zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olunuz.

en: The installation of %1$s failed.
tr: %1$s kurulumu başarısız oldu.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr: Kurulum işlemi başlıyor. Bu işlem, bazı ana bilgisayarlarda zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olunuz.

en: The largest file size that can be contained in one post. Recommended 64 MB or more.
tr: Bir yazıda bulunabilecek maksimum dosya boyutu. 64 MB ve üstü önerilmekte.

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation. Recommended 64 MB or more.
tr: Wordpress kurulumunuza yükleyebileceğiniz en büyük dosya boyutu. Önerilen 64 MB veya daha fazlası.

en: The main use of this function is to make the texts more readable.
tr: Bu fonksiyonun asıl amacı metinleri daha okunur yapmaktır.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
tr: Sitenizin tek seferde kullanabileceği maksimum bellek (RAM).

en: The maximum width of the brick layout
tr: Tuğlaların maksimum genişliği

en: The page you are looking for can't be found!
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı!

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
tr: Uzak eklenti paketi birden çok dosya içeriyor fakat bunlar bir klasör içinde değil.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
tr: Uzak eklenti beklenen klasörü içermiyor ve isim değiştirme de işe yaramadı.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
tr: Hosting sunucunuzda kurulu PHP sürümü.

en: Theme Header
tr: Tema başlığı

en: Theme header is a place where you usually find the logo of your site, main menu, and a few other elements.
tr: Tema başlığı genelde sitenin logusunun, ana menüsünün ve diğer bir kaç öğenin bulunduğu bir alandır.

en: Theme lightbox
tr: Tema ışık kutusu

en: Theme options for this page can be found in <a href="%1$s">Appearance -&gt; Customize -&gt; %2$s</a>.
tr: Bu sayfa için tema seçenekleri <a href="%1$s">Görünüm -&gt; Özelleştir -&gt; %2$s</a> de bulunabilir.

en: Theme requirements:
tr: Tema gereksinimleri:

en: Theme thumbnails
tr: Tema küçük resimleri

en: There are no albums yet!
tr: Henüz herhangi bir albüm yok!

en: There are no products yet!
tr: Henüz herhangi bir ürün yok!

en: There are no works yet!
tr: Henüz herhangi bir iş yok!

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
tr: Yüklenecek, güncellenecek veya etkinleştirilmesi gerekli veya önerilen bir ya da daha fazla eklenti var.

en: There are rows in content with identical "Navigation anchor title" parameter, which has to be unique for each item. Please fix it by editing row parameters. Duplicated titles are:
tr: Her bir öğe için tekil olması gereken "Navigasyon çapa başlığı" parametresi olan içerikte satırlar bulunmakta. Lütfen satır parametrelerini düzenleyerek düzeltin. Tekrarlayan başlıklar:

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
tr[0]: Şu eklenti için bir güncelleme var: %1$s.
tr[1]: Şu eklentiler için bir güncelleme var: %1$s.

en: These icons will be used in various places across theme if you decide to activate them.
tr: Eğer aktive etmeye karar verirseniz bu ikonlar temanın bir çok yerinde kullanılacaktır.

en: These options will work for all shop pages - product list, single product and other.
tr: Bu seçecekler bütün mağaza sayfaları, ürün listesi, tek ürün ve diğerleri için çalışacaktır.

en: These will work for Albums list and single album.
tr: Bu Albüm listesi ve teklif albüm için çalışacaktır.

en: These will work for Works list and single work.
tr: Bu sadece İşler listesi ve tekil iş için çalışacaktır.

en: This content is password protected
tr: Bu içerik şifrelidir

en: This content is password protected.
tr: Bu içerik şifre korumalıdır.

en: This feature requires Apollo13 Framework Extensions plugin to be active and in the proper version.
tr: Bu özellik Apollo13 çalışma ortamı uzantılarının aktif ve uygun versiyonda olmasını gerektirir.

en: This limits the height of the image so that the parallax can work.
tr: Paralaks efektinin çalışabilmesi için resmin uzunluğunun limitidir.

en: This page will list all your albums and also give the main title for "album category" pages.
tr: Bu sayfa, albümlerinizi listeler ve "albüm kategori" sayfalarına ana başlığı verir.

en: This page will list all your works and also give the main title for "work category" pages.
tr: Bu sayfa bütün işlerinizi listeler ve "iş kategorisi" sayfalarına ana başlığı verir.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
tr: Temanızla uyum sağlayabilmesi için bu eklentinin güncellenmesi gerekiyor.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
tr[0]: Bu tema şu eklentiyi öneriyor: %1$s.
tr[1]: Bu tema şu eklentileri öneriyor: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
tr[0]: Bu tema şu eklentiyi gerektiriyor: %1$s.
tr[1]: Bu tema şu eklentileri gerektiriyor: %1$s.

en: This will be the default background for pages related to the blog.
tr: Bu, bloga ilişkin sayfalarda varsayılan arka plan olacaktır.

en: This will display separate block with title and text about the album.
tr: Bu, albüm hakkında başlık ve metin içeren ayrı bir blok gösterir.

en: This works only when page is designed with WPBakery Page Builder. With this option enabled, the page will turn into a vertical slider to the full height of the browser window, and each row created in the WPBakery Page Builder is a single slide.
tr: Bu, sadece sayfa WPBakery Page Builder ile dizayn edildiyse çalışır. Bu seçeneğin aktifleştirilmesiyle, sayfa tarayıcı penceresinin tam boyunca dikey bir kaydırıcıya dönüşecektir ve WPBakery Page Builder da yaratılan her satır bir slayt olacaktır.

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Time between slides
tr: Slaytlar arasındaki süre

en: Title
tr: Başlık

en: Title bar
tr: Başlık çubuğu

en: Title in content
tr: İçerikteki başlık

en: Title over photo
tr: Fotoğrafın üstündeki başlık

en: Title position
tr: Başlık pozisyonu

en: Title under photo
tr: Fotoğrafın altındaki başlık

en: Titles
tr: Başlıklar

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Etkinleştirilecek <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Etkinleştirilecek <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Yüklenecek <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Yüklenecek <span class="count">(%s)</span>

en: To access forum you will need your license code.
tr: Foruma erişmek için lisans kodunuza ihtiyacınız olacak.

en: To allow import, make %s writable.
tr: Yüklemeye izin vermek için, %s i yazılabilir yapın.

en: To get support for Rife Free we invite you to visit community support forum on WordPress.org theme repository. We also are monitoring this forum, however, priority support is provided for Rife Pro users, so we might not be available.
tr: Rite Free hakkında destek almak için sizi WordPress.org tema havuzundaki topluluk destek forumunu ziyaret etmeye davet ediyoruz. Bu forumu biz de takip ediyoruz fakat öncelikli destek Rife Pro kullanıcılarına sağlanacaktır.

en: To mark more items in Media Library and in below list, you can use <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) or <code>Shift</code> key while selecting them with mouse.
tr: Medya kütüphanesindeki yada aşağıdaki listedeki birden fazla öğeyi seçmek için, fare ile seçerken <code>Ctrl</code>(<code>Cmd</code>) veya <code>Shift</code> tuşlarını kullanın.

en: To set the background image for the "Before the content" option, use the <strong>featured image</strong>.
tr: "İçerikten önce" seçeneği için arka plan resmini ayarlamak için <strong>öne çıkarılan resim</strong> kullanın.

en: To top button
tr: Üstteki butona

en: To view it please enter your password below
tr: Görüntülemek için lütfen aşağıya şifrenizi giriniz

en: Tools button
tr: Araçlar tuşu

en: Tools icons
tr: Araçlar ikonları

en: Top
tr: Üst

en: Top 10 categories
tr: Top 10 kategori

en: Top 10 tags
tr: Top 10 etiket

en: Top center
tr: Üst merkez

en: Top left
tr: Sol üst

en: Top margin
tr: Üst boşluk

en: Top right
tr: Sağ üst

en: Top/bottom padding
tr: Üst/Alt dolgu

en: Transition
tr: Geçiş

en: Transparent
tr: Transparan

en: Try Rife Pro
tr: Rife Pro'yu deneyin

en: Turn it off
tr: Kapat

en: Turn on only for a sticky variant
tr: Sadece yapışkan varyant için aç

en: Type
tr: Tür

en: Type 1
tr: 1. tip

en: Type 2
tr: 2. tip

en: Type 3
tr: 3. tip

en: Type 4
tr: 4. tip

en: Type 5
tr: 5. tip

en: Type of icons
tr: İkonların tipi

en: Type of post excerpts
tr: Yazı alıntılarının tipi

en: Type, variant, background
tr: Tip, değişken, arka plan

en: Uncheck item
tr: Öğenin seçimini kaldır

en: Unit
tr: Birim

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update %2$s
tr: %2$s güncelle

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Güncellemesi olan <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Güncellemesi olan <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
tr: Güncelleme gerekiyor

en: Update recommended
tr: Yükseltme öneriliyor

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Updated:
tr: Güncellendi:

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr: Eklenti güncelleştiriliyor %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
tr: Eklentiler güncelleniyor: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
tr: Eklenti geliştiricisinden yükseltme mesajı:

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload Image
tr: Resim Yükle

en: Upload an image for logo.
tr: Logo için resim yükleyin.

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Use custom settings
tr: Özel ayarları kullan

en: Use logos from header variants
tr: Başlık değişkenlerinden logoları kullan

en: Use slider to set proper value. You can click on slider handle and then use arrows keys(on keyboard) to adjust value precisely. You can also type in input value that is in/out of range of slider, and it will be used.
tr: Uygun degere çekmek için kaydırıcıyı kullanın. Kaydırıcıdaki tuşa tıklayıp klavyedeki ok tuşlarını kullanarak hassas ayarlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda sayı girerek te ayarlama yapabilirsiniz.

en: Use social icons in albums
tr: Sosyal ikonları albümlerde kullan

en: Use the "Transparent" button to insert a transparent value.
tr: Şeffaf bir değer girmek için "Şeffaf" tuşunu kullanın.

en: Use the correct <code>color</code> property in CSS( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), or choose a color with a color picker. Leave an empty value to use the default theme value.
tr: CSS de doğru <code>renk</code> kodunu kullanın.( <code>green, #33FF99, rgb(255,128,0), rgba(222,112,12,0.5)</code> ), veya "renk seçici" ile bir renk seçin. Temanın varsayılan rengini kullanmak için değeri boş bırakın.

en: Use theme lightbox for images in posts
tr: Yazılardaki resimler için lightbox ı kullan

en: Used in breadcrumbs.
tr: Bağlantı haritasında kullanılmıştır.

en: Useful in special cases, like when you make a transparent header.
tr: Transparan başlık yapmak gibi özel durumlarda kullanışlıdır.

en: Variant
tr: Değişken

en: Version
tr: Sürüm

en: Vertical centered
tr: Dikey ortalanmış

en: Vertical no padding
tr: Dikey dolgusuz

en: Vertical with padding
tr: Dikey dolgulu

en: Video Tutorials
tr: Video Anlatımlar

en: View all posts by %s
tr: %s in bütün yazılarını görüntüle

en: View all posts in %s
tr: %s daki bütün yazıları görün

en: View all results
tr: Bütün sonuçları göster

en: Visit the Changelog
tr: Değişiklik kaydına git

en: WP Memory Limit
tr: WP Bellek Limiti

en: Warning - slug reserved for %1$s post type is used by some post or page. It may cause problems with reaching some of your content. You should change slug of <a href="%2$s">this post</a> to make sure everything will work proper.
tr: Dikkat - %1$s yazı türü için rezerve edilen bağlantı adresi başka bir yazı yada sayfa için kullanılmakta. Bu durum, başka bir içeriğinize ulaşmada problem yaratabilir. Her şeyin doğru çalıştığından emin olmak için <a href="%2$s">bu yazı</a> nın bağlantı adresini değiştirmelisiniz.

en: We are glad that you have decided to test & use our Rife Free theme. We hope it will help you with making your site beautiful!
tr: Rife Free temamızı test edip kullanmanıza çok sevindik. Umarız sitenizi güzelleştirmenize yardımcı olur.

en: We have prepared some basics tutorials on how to work with the theme.
tr: Temayla nasıl çalışacağınızı gösteren temel detaylı anlatımlar hazırladık.

en: We understand that most of our customers are not developers(programmers), that is why we will also help you with issues caused by other components (plugins for example) and we will provide you instructions to help fixing issues, even if it is not directly related to our theme.
tr: Müşterilerimizin çoğunun kodlama bilen kişiler olmadığının farkındayız, bu yüzden başka bileşenlerden kaynaklanan sorunlar hakkında da (diğer pluginler vb.) size yardım edeceğiz ve direkt bizim temamızla ilgili olmasa da problemleri çözmek için yönlendirmeler sağlayacağız.

en: Welcome to %s Theme
tr: %s Temasına Hoşgeldiniz

en: What should be the width of this album on the Albums list?
tr: Albümler listesinde bu albümün genişliği kaç olmalıdır?

en: What should be the width of this post on the Posts list?
tr: Bu yazının genişliği Yazılar listesinde ne olmalıdır?

en: What should be the width of this work on the Works list?
tr: İşler listesinde bu işin genişliği ne olmalı?

en: What to show on the front page?
tr: Ön sayfada ne gösterilecek?

en: What's next?
tr: Sırada ne var?

en: When WooCommerce is activated, button opening this basket will appear in the header. There also have to be some active widgets in "Basket sidebar" for this.
tr: WooCommerce aktif edildiğinde, bu sepeti açan tuş başlıkta görünecektir. Aynı zamanda "Sepet kenar çubuğunda" aktif widget lar olmalıdır.

en: When using the share plugin choose one way of sharing. More details in the documentation.
tr: Paylaşım eklentisini kullanırken, tek bir paylaşım yolu seçin. Daha fazla bilgi dökümantasyonda mevcut.

en: When you are done with commenting and selecting photos/videos, click this button.
tr: Yorum yazmayı ve resim/video eklemeyi bitirdiğinizde, bu tuşa tıklayın.

en: Where to find your code?
tr: Kodumu nereden bulurum?

en: Where to get help?
tr: Nereden yardım alırım?

en: White
tr: Beyaz

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Widgets colors
tr: Bileşen renkleri

en: Widgets columns number
tr: Bileşen kolonları sayısı

en: Widgets from this area will appear in footer, only if horizontal header is used.
tr: Bu alandaki widgetlar, sadece yatay başlık kullanılırsa en alt kısımda görünür.

en: Widgets from this area will appear in vertical header only.
tr: Bu alandaki bileşenler sadece dikey başlıkta görünür.

en: Widgets from this sidebar will appear in single posts.
tr: Bu kenar çubuğundaki bileşenler sadece tek yazılarda görünecektir.

en: Widgets from this sidebar will appear in static pages.
tr: Bu kenar çubuğundaki bileşenler sadece sabit sayfalarda görünecektir.

en: Widgets from this sidebar will appear on blog, search results, archive page, and 404 error page.
tr: Bu kenar çubuğundaki bileşenler blog,arama sonuçları, arşiv sayfaları ve 404 hata sayfasında görünecektir.

en: Widgets from this sidebar will appear only in shop pages. WooCommerce have to be installed and activated.
tr: Bu kenar çubuğundaki bileşenler sadece mağaza sayfalarında görünecektir. WooCommerce kurulmuş ve aktive edilmiş olması gerekmektedir.

en: Widgets part
tr: Widget kısmı

en: Width
tr: Genişlik

en: Will be placed above the image(if used)
tr: Resmin(eğer kullanıyorsa) yukarısına yerleştirilecektir

en: Will display list(up to 3 items) of similar works at bottom of work content.
tr: İş içeriğinin alt kısmında benzer işler listesini gösterir. (3 öğeye kadar)

en: Will show information about author below post content.
tr: Yazı içeriğinin altındaki yazar hakkında bilgi gösterecek.

en: Word Spacing
tr: Kelime Boşluğu

en: WordPress Repository
tr: WordPress Veri Havuzu

en: Work details
tr: İş detayları

en: Work info
tr: İş bilgisi

en: Work look
tr: İş görünümü

en: Work media
tr: İş medyası

en: Work media - Add images/videos
tr: İş medyası - Resim ve Video Ekle

en: Working ...
tr: Çalışıyor...

en: Works list
tr: İşler listesi

en: Works navigation
tr: İşler navigasyonu

en: Works on devices less than 600 pixels wide.
tr: 600 piksel genişlikten düşük cihazlarda çalışır.

en: Works only when titles are displayed over images in the Albums list.
tr: Sadece, başlıklar Albüm listesindeki görsellerin üzerinde gösterildiğinde çalışır.

en: Works only when titles are displayed over images in the Works list.
tr: Sadece İşleri listesindeki resimlerin üstünde başlıklar gösterilirse çalışır.

en: Works only with the horizontal header.
tr: Sadece yatay başlıkla çalışır.

en: Works settings
tr: İşler ayarları

en: Write your comment here&hellip;
tr: Yorumunuzu buraya&hellip; yazın

en: Writing effect
tr: Yazma efekti

en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık Arşiv: %s

en: Yes, hide the content
tr: Evet, içeriği gizle

en: Yes, hide the content and add top padding to the outside title bar.
tr: Evet, içeriği gizle ve dış başlık çubuğuna üst kenar ekle.

en: You already know Elementor Page builder in its great free version. Support team behind it and get more cool widgets by upgrading to Pro version.
tr: Elementor sayfa yapıcıyı muhteşem ücretsiz versiyonundan biliyorsunuz. Pro versiyona geçiş yaparak, bu işin arkasındaki ekibi destekleyin ve daha bir sürü havalı bileşeni elde edin.

en: You can change here colors of buttons that submit forms. For shop buttons, go to the shop settings.
tr: Formlardaki gönder tuşunun renklerini burada değiştirebilirsiniz. Mağaza tuşları için, mağaza ayarlarına gidin.

en: You can change here the colors of buttons used in the shop. Alternative buttons colors are used in various places in the shop.
tr: Mağazada kullanılan tuşların rengini burada değiştirebilirsiniz. Alternatif renkler mağazada çeşitli yerlerde kullanılmaktadır.

en: You can change it in each page settings.
tr: Her sayfa ayarlarında değiştirebilirsiniz.

en: You can change some options here to modify the appearance of the sticky header(if it is enabled).
tr: Yapışkan başlığın görünümünde değişiklik yapmak için burada bazı seçenekleri değiştirebilirsiniz. (eğer aktifse)

en: You can check out what is new in the Changelog or just move on with your usual work.
tr: Değişiklik kaydında yeni neler var göz atın veya normal işinizle devam edin.

en: You can read more about it in the documentation.
tr: Dökümantasyonda, hakkında daha fazla bilgi edibebilirsiniz.

en: You can set to display videos as featured image on posts list. This can speed up loading of pages with many posts(blog, archive, search results) when the videos are used.
tr: Yazı listesinde videoları öne çıkarılan imaj olarak ayarlayabilirsiniz. Bu çok fazla yazı olan ve video kullanılan sayfaların yüklenmesini hızlandıracaktır.

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post brick.
tr: Yazı tuğlası içinde yazı ortamı (öne çıkan görüntü / video / kaydırıcı) göstermeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

en: You can set to not display post media(featured image/video/slider) inside of the post.
tr: Yazının içinde yazılan ortamı (öne çıkan görüntü / video / kaydırıcı) göstermeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

en: You can use HTML here.
tr: Burada HTML kullanabilirsiniz.

en: You can use global settings or override them here
tr: Genel ayarları kullanabilir yada burada ezebilirsiniz

en: You can't use both dates, because the Search Engine will not know which date is correct.
tr: Her iki tarihi de kullanamazsınız, çünkü arama motoru hangi tarihin doğru olduğunu bilemezler.

en: Zoom in %
tr: Yakınlaştır %

en: Zooming
tr: Yakınlaştırma

[ctx: action]
en: Search
tr: Ara

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
tr: bilinmiyor

en: black
tr: siyah

en: bold
tr: kalın

en: bottom to top
tr: aşağıdan yukarıya

en: bottom-left to top-right
tr: sol alttan sağ üste

en: bottom-right to top-left
tr: sağ alttan sol üste

en: by %s
tr: %s tarafından

en: extra-bold
tr: ekstra-kalın

en: extra-light
tr: ektra açık

en: from 1st row
tr: 1. satırdan itibaren

en: from 2nd row
tr: 2. satırdan itibaren

en: from 3rd row
tr: 3. satırdan itibaren

en: from 4th row
tr: 4. satırdan itibaren

en: from 5th row
tr: 5. satırdan itibaren

en: home page
tr: ana sayfa

en: left to right
tr: soldan sağa

en: light
tr: açık

en: medium
tr: orta

[ctx: next product]
en: Next
tr: Sonraki

en: none
tr: hiç biri

en: on desktop
tr: masa üstünde

en: on hover
tr: üstüne gelindiğinde

en: on hover/active
tr: üzerine geldiğinde/aktif

en: on mobile devices
tr: mobil cihazlarda

en: on mobiles
tr: mobil cihazlarda

en: password
tr: şifre

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
tr: ve

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Tümü <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Tümü <span class="count">(%s)</span>

en: previous page
tr: önceki sayfa

[ctx: previous product]
en: Previous
tr: Önceki

en: regular
tr: normal

en: right to left
tr: sağdan sola

en: semi-bold
tr: yarı-kalın

en: thin
tr: ince

[ctx: tool]
en: Search
tr: Arama

en: top to bottom
tr: yukarıdan aşağıya

en: top-left to bottom-right
tr: sol üstten sağ alta

en: top-right to bottom-left
tr: sağ üstten sol alta

en: without hover
tr: üstünde değilken
